Do gór i lasów - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Taki był Proteus, mieniąc się to w smoka,
To w deszcz, to w ogień, to w barwę obłoka.

Kochanowski postuluje w ten sposób aktywną postawę wobec własnego losu. Podmiot utworu uważa, ze człowiek sam może siebie tworzyć, wybierać drogę swojego życia. Ostatnie dwa wersy to pytanie: „Dalej co będzie?”. Poeta widzi nadchodzącą starość „Śrebrne w głowie nici”, ale nie ma w nim melancholii, rozpaczy. Bo czemu miałby się tak czuć, przecież miał wspaniałe, intensywne życie. Najważniejsze okazuje się rozpoznanie i uchwycenie różnych przeżyć, doznań, rozkoszowanie się nimi wtedy, kiedy jest na to czas:
A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci.

Puenta utworu jest nawiązaniem do renesansowego carpe diem – chwytaj dzień, żyj chwilą. Podmiot pochwala postawę tego, kto potrafi przeżyć swoje życie korzystając z dobrodziejstw każdego dnia.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
2  Na swoje księgi - analiza i interpretacja
3  Tren XVIII (My, nieposłuszne, Panie, dzieci Twoje...) - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Do gór i lasów - analiza i interpretacja


 • Kochanowski przyjął niższe święcenia (prawdopodobnie subdiakonat), co ówcześnie umożliwiało mu piastowanie funkcji proboszcza. Mimo to jak sam wspomina we fraszce szanowany był bardziej niż niejeden opat.
  Anonim ()

 • A przypadkiem Kochanowski nie był księdzem, przyjoł niższe święcenia kapłańskie ale jak sam zdecydował księdzem nie pozostał, a samo pominięcie dosyć ważnego wątku w życiu poety była wyprawa inflancka o której mówi fragment tekstu "jutro przypasany Do miecza rycerz" oczywiście opowiada on to w sposób dosyć żartowliby dlatego że to miecz został przypasany do niego a nie odwrotnie...poza tym artykół o.k ;]
  KUbi (Johny93 {at} poczta.onet.eu)

 • jutro na lekcji polskiego mam wykonac wypracowanie o /janie Kochanowskiem i jednej od niego fraszek:) bardzo dobra analiza i interpretacja:) PO PROSTU DZIEKUJE:)
  asioreczek44 (asioreczek4gmail.com)

 • Świetne! Bardzo mi pomogło. szkoda, ze nia ma uwzględnionego stylu wypowiedzi, języka i środków stylistycznych, ale z tym dam radę sama. Pogratulować:))
  Eletariel ()

 • świetne:)
  Młoda ()

 • Gratulacje! Bardzo dobra pomoc naukowa^^:):)
  tośka ()

 • Dziękuję, dobra interpretacja, ciekawe spostrzeżenia.
  klotka ()

 • Spasiba
  Sasza (-)


Tagi: