Chcemy sobie być radzi?... - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Że kto stojąc upadnie;
A który był dopiero u niej pod nogami,
Patrzajże go po chwili, a on gardzi nami.”
Chociaż człowiek nie do końca rozumie Fortunę i sposób jej postępowania, nie może także w żaden sposób uwolnić się od niej:
„A kto by chciał rozumem wszystkiego dochodzić,
I zginie, a nie będzie umiał w to ugodzić.”
Przed zmiennymi działaniami Fortuny człowiek może uchronić się zachowując wewnętrzny spokój i umiar, zarówno w czasie, gdy Fortuna mu sprzyja, jak też gdy dotyka go nieszczęście.
„A nigdy nie zabłądzi,
Kto tak umysł narządzi,
Jakoby umiał szczęście i nieszczęście znosić,
Temu mężnie wytrzymać, w owym się nie wznosić.”
Człowiek winien także uznać granice swoich możliwości i zaufać Bogu. Podmiot liryczny proponuje również stosowanie w życiu zasady „złotego środka” oraz poprzestawanie na rzeczach małych. Przede wszystkim jednak namawia do praktykowania cnoty, która jako jedyna nie podlega zmiennym działaniom Fortuny i przez to może być stałym elementem życia człowieka.

Pieśń tę cechuje regularna budowa. Tworzy ją dziesięć czterowersowych zwrotek. Dwa pierwsze wersy każdej ze zwrotek są siedmiosylabowe, zaś dwa kolejne trzynastosylabowe. Jak w wielu utworach Kochanowskiego, występują tu rymy typu aabb (np. snadnie – upadnie, przydały – skały). Odnajdujemy tu również takie środki stylistyczne jak: pytanie retoryczne („Co nań jutro przypadnie?”), wykrzyknienie („szafuj gotowym bacznie!”), epitet („dobre wino”, „szczęście stateczne”), porównanie („Kto tak umysł narządzi, Jakoby umiał szczęście i nieszczęście znosić”), metafora („U Fortuny to snadnie..., A który był dopiero u niej pod nogami, Patrzajże go po chwili, a on gardzi nami.”)

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Raki - analiza i interpretacja
2  Do Hanny - analiza i interpretacja
3  BibliografiaKomentarze
artykuł / utwór: Chcemy sobie być radzi?... - analiza i interpretacja


 • po pierwsze stronka idealna na powtórzenie wiadomości do matury. analizy i opracowania zawierają najważniejsze informacje. po drugie... ludzieee, że brakuje wam jakichkolwiek informacji do durnego wypracowania to już wasza sprawa... trzeba sie troche wysilić. nikt za was pracy nie będzie pisał. myślcie! x_x
  lolita ()

 • uważam że ta interpretacja treści jest bardzo trafna. Jeżeli komuś nie podobają się GOTOWCE to proponuję usiąść wygodnie na krzesełku i napisać własnym piórem ;] ktoś się napocił a NIEKTÓRZY z Was wybrzydzają ;]
  marchevka (jo.wita {at} wp.pl)

 • Mnie się nie podoba;( Analiza jest nie tyle powierzchowna co błęna. Jeśli ktoś to, że Bóg jest wszechwiedzący interpretuje tak, że musimy zdawac sobie sprawe z ulotnosci zycia, to jest w bledzie.
  daria (darka_! {at} wp.pl)

 • wlasnie tego potrzebowalam moze nie dokladnie tego ale i tak sie przyda do pracy pt.: Renesansowa koncepcja szczęscia w wybranych pieśniach Jana Kochanowskiego ( IX, XX, XIX)
  Lucy ()

 • chcialam powiedzieć że stronka jest wpsaniala:) dobrze ze sa ludziek ktorzy sluza nam pomoca! przed kazdym sprawdzianem ucze sie z materialow tutaj zamieszczonych :) i nie powiem sa dobre efekty! zawsze zdajduje tu to co jest mi potrzebne!! dziekuje bardzo w imieniu wszystkich za stworzenie tej stronki :) pozdrawiam
  Izabela (izus_zag)

 • napisze,ze fajna strona, ale pewnie znowu tego nie zamieszcza :(:( ale stronka swietna caly czas tutaj cos czytam :D
  kAROLINKA (karolina878_18 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobrze że można znaleźć takie pomoce bo inaczej bym sobie nie dała z tym rady.Dziękuję i pozdrawiam:0
  kasia (katia8906 {at} wp.pl)

 • Jest boska, naprawde super, swietna pomoc naukowa na lekcje polskiego u mojej pani psor, oby tak dalej!! :D
  KaRiNa (k_iya {at} go2.pl)

 • oj:/ powiem wam ze sie ie postaraliście. NIe jest określony adresat, relacje miedzy podmiotem lirycznym a adresatem, jedyne co to troche tematyki i związków z filozofią, al epodoba mi sie opis budowy wiersza. Ogólem duze braki ale do zniesienia :)
  Olka (keja435 {at} wp.pl)


Tagi: