Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do gór i lasów to fraszka o charakterze autobiograficznym. Podmiot liryczny, którego tym razem możemy utożsamiać z samym Kochanowskim, pod wpływem obserwowanego krajobrazu przywołuje z pamięci dawne zdarzenia, wymieniając w wierszu najważniejsze z nich:
Wysokie góry i odziane lasy!
Jako rad na was patrzę, a swe czasy
Młodsze wspominam, które tu zostały.

Utwór rozpoczyna się apostrofą do „wysokich gór” i „odzianych lasów”.

Zarówno góry jak i lasy są symbolem nieprzemijalności, długowieczności, stałości. Kilkadziesiąt lat w życiu gór czy lasów to niewielki odcinek czasu, który nie zmienia ich wyglądu. Poeta widzi więc zapewne krajobraz takim, jakim go widział rozpoczynając swoje bujne życie i od tego momentu prowadzi jego rewizję:
Kiedy na statek człowiek mało dbały.
Gdziem potym nie był? Czegom nie skosztował?

Poeta sam się dziwi ilości i różnorodności swoich życiowych doświadczeń. Jego udziałem były liczne podróże:
Jażem przez morze głębokie żeglował,
Jażem Francuzy, ja Niemce, ja Włochy,
Jażem nawiedził Sybilline lochy.

Kochanowski wspomina również kolejne etapy swojego życia zawodowego, które tworzą biografię typową dla renesansowych humanistów. Role podmiotu zmieniały się: od ucznia przez rycerza, potem dworzanin, następnie ksiądz (Kochanowski rzeczywiście sprawował funkcję proboszcza, ale nie przyjął święceń kapłańskich):
Dziś żak spokojny, jutro przypasany
Do miecza rycerz; dziś miedzy dworzany
W pańskim pałacu, jutro zasię cichy
Ksiądz w kapitule, tylko że nie z mnichy
W szarej kapicy a z dwojakim płatem;
I to czemu nic, jesliże opatem?

Zwróćmy uwagę na prosty zabieg, jakim posłużył się poeta by ukazać intensywność zmian zachodzących w jego życiu. Kochanowski posłużył się okolicznikami czasu: „jutro”, „dziś”, a ominął czasowniki (konstrukcja eliptyczna), w ten sposób zmniejszył dystans między oddalonymi od siebie w rzeczywistości często o wiele lat etapami życia. Powoduje to, że odbieramy jego długie życie jako nie tylko dynamiczne, ale również chwilowe, ulotne. Dalej poeta porównuje siebie do Proteusza, morskiego bożka, który posiadał cudowną umiejętność przybierania coraz to nowych postaci:


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Jan Kochanowski - charakterystyka twórczości
2  Bibliografia
3  O miłości - analiza i interpretacjaKomentarze: Do gór i lasów - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-17 22:48:12

Kochanowski przyjął niższe święcenia (prawdopodobnie subdiakonat), co ówcześnie umożliwiało mu piastowanie funkcji proboszcza. Mimo to jak sam wspomina we fraszce szanowany był bardziej niż niejeden opat.


2018-11-17 17:16:39

Dziękuję, dobra interpretacja, ciekawe spostrzeżenia.


2018-11-13 21:18:24

A przypadkiem Kochanowski nie był księdzem, przyjoł niższe święcenia kapłańskie ale jak sam zdecydował księdzem nie pozostał, a samo pominięcie dosyć ważnego wątku w życiu poety była wyprawa inflancka o której mówi fragment tekstu "jutro przypasany Do miecza rycerz" oczywiście opowiada on to w sposób dosyć żartowliby dlatego że to miecz został przypasany do niego a nie odwrotnie...poza tym artykół o.k ;]


2018-11-07 14:01:28

świetne:)


2018-10-28 17:46:03

jutro na lekcji polskiego mam wykonac wypracowanie o /janie Kochanowskiem i jednej od niego fraszek:) bardzo dobra analiza i interpretacja:) PO PROSTU DZIEKUJE:)
Streszczenia książek
Tagi: