Na dom w Czarnolesie - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na dom w Czarnolesie to utwór o charakterze religijnym. Tytuł wiersza wskazuje też na jego autobiografizm, pozwala to odczytywać fraszkę jako osobistą modlitwę Kochanowskiego.

Wiersz ma budowę stychiczną, składa się z ośmiu wersów trzynastozgłoskowych, ze średniówką po siódmej sylabie. Występują najczęstsze u Kochanowskiego rymy parzyste, żeńskie, dokładne.

Utwór ten to doskonały przykład fraszki poważnej, utrzymanej w tonie intymnego wyznania. Na dom w Czarnolasie rozpoczyna się apostrofą do Boga, jako władcy ludzkiego życia:
Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;
Raczyż błogosławieństwo dać do końca swoje!

Zwrot poety jest pełen pokory, choć dom w Czarnolesie jest efektem jego pracy, to szczęście jakiego tam doznaje zależy od Boga, dlatego podmiot zwraca się do Niego z prośbą o dalsze błogosławieństwo. Poeta przeciwstawia wszelkie bogactwa tego świata, najpiękniejsze, najdostatniejsze domy swojej posiadłości, w której zaznał tyle szczęścia:
Inszy niechaj pałace marmorowe mają
I szczerym złotogłowem ściany obijają,
Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gnieździe ojczystym,Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Serce roście, patrząc na te czasy... - interpretacja
2  Pieśń o spustoszeniu Podola. - analiza i interpretacja
3  Tren IV (Zgwałciłaś, niepobożna Śmierci, oczy moje...) - analiza i interpretacjaKomentarze: Na dom w Czarnolesie - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2013-11-04 22:23:01

Droga Marzeno czasami znajomość biografii autora pomaga nam w interpretacji - w tym przypadku bardzo. PS. Ale i tak fajnie, że są jeszcze osoby które myślą przy interpretacji.


2012-01-07 23:20:15

Jak czytam Wasze "chore" komentarze, robi mi się niedobrze. To czysty idiotyzm w taki sposób pisać o nauczycielkach języka polskiego. Kadrze pedagogicznej należy się szacunek.


2009-02-26 17:15:44

pomocy!!!;( glupia baba od polaka zadala nam na wypracowanie "opis domu w czarnolesie" na podstawie tej fraszki i ewentualnie troche wlasnych wyobrazen... bardzo prosze... jak ktos z was jest dobry z poskiego albo tez mial ten temat i dobra ocene za to to piszcie!!! z gory wielkie dzieki:)) pzdr;***


2009-02-21 20:01:48

Mam taką małą uwagę, podmiot liryczny min przeciwstawia się bogactwu a jedynie mówi o właściwym korzystaniu z niego.Utwór jest napisany w patetycznym stylu ale nie możemy mówić, że jest intymnym wyznaniem, gdyż nie da się stwierdzić, że autor jest osobą mówiącą w wierszu.


2007-10-28 15:08:24

Ale wy ludzie jesteście puści czasami...Wchodząc na tą stronę mysleliście że będzie tu gotowe wypracowanie czy co? Takie str. mają nam podpowiadać jak pisać i o czym ale cześć wniosków nalezy do nas...no sory...Nikt przecież za was matury nie napisze...:/
Streszczenia książek
Tagi: