Chcemy sobie być radzi?... - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pieśń IX Chcemy sobie być radzi należy do utworów nawiązujących do filozofii epikurejskiej i stoickiej.

Początkowe strofy pokazują epikurejskie podejście do życia. Horacjańskie hasło „carpe diem”, czyli chwytaj dzień, obrazuje prezentowany przez tę filozofię sposób życia i postępowania. Skoro jutrzejszy dzień jest niepewny, trzeba zażywać przyjemności tego świata, korzystać z zabaw i radości. Zgodnie z tą filozofią, człowiek powinien doznawać przyjemności tego świata – korzystać z muzyki, zabawy, wina i obecności współbiesiadników:
„Rozkaż, panie, czeladzi,
Niechaj na stół dobrego wina przynaszają,
A przy tym w złote gęśli albo w lutnią grają.”
Ponieważ szczęście jest bardzo ulotne, trzeba nie oglądając się na przeszłość i nie martwiąc się zbytnio o przyszłość, wykorzystywać czas na zabawę i uciechy.

Kolejne zwrotki nie mają już tak "zabawowego" charakteru, zawierają przemyślenia podmiotu lirycznego, który dokonuje próby sformułowania prawd życiowych, a także zastanawia się nad sensem i celowością ludzkich starań i myśli. Pozornie wydaje się, że nie ma to wiele wspólnego z obrazem zabawy w pierwszej strofie - druga strofa wprowadza pewien dysonans, po obrazie pogodnym następuje pytanie retoryczne, podejmujące tematykę poważną:
Kto tak mądry, że zgadnie,
Co nań jutro przypadnie?
Widoczny między pierwszą a drugą zwrotką dysonans nastrojowy jest wyrazem próby połączenie w utworze filozofii epikurejskiej i stoickiej. Zawarte w pierwszej strofie wezwanie do korzystania z życia zostaje doprecyzowane w zwrotkach następnych: należy się bawić, lecz z umiarem, zdając sobie sprawę z ulotności rzeczy ziemskich:
„Sam bóg wie przyszłe rzeczy, a śmieje się z nieba,
Kiedy się człowiek troszcze więcej, niźli trzeba.”

Z drugiej strony, skoro życie ludzkie jest krótkie, skoro człowieka czeka nieuchronna śmierć, powinien on czerpać z każdej minuty jak najwięcej.

W strofie drugiej pojawia się postać Fortuny, która jest przyczyną ludzkich trosk i zmartwień. Utożsamia ona zmienne koleje losu, zmienne szczęście, które raz dotyka tego, a raz innego człowieka. Cechuje ją zmienność oraz fakt, że nigdy nie można być do końca pewnym, że zostanie z nami do końca życia:
„U Fortuny to snadnie,


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pieśń o spustoszeniu Podola. - analiza i interpretacja
2  Na dom w Czarnolesie - analiza i interpretacja
3  Jest kto, co by wzgardziwszy... - analiza i interpretacjaKomentarze: Chcemy sobie być radzi?... - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-16 14:13:40

oj:/ powiem wam ze sie ie postaraliście. NIe jest określony adresat, relacje miedzy podmiotem lirycznym a adresatem, jedyne co to troche tematyki i związków z filozofią, al epodoba mi sie opis budowy wiersza. Ogólem duze braki ale do zniesienia :)


2018-10-07 15:40:42

po pierwsze stronka idealna na powtórzenie wiadomości do matury. analizy i opracowania zawierają najważniejsze informacje. po drugie... ludzieee, że brakuje wam jakichkolwiek informacji do durnego wypracowania to już wasza sprawa... trzeba sie troche wysilić. nikt za was pracy nie będzie pisał. myślcie! x_x


2018-10-03 14:51:00

uważam że ta interpretacja treści jest bardzo trafna. Jeżeli komuś nie podobają się GOTOWCE to proponuję usiąść wygodnie na krzesełku i napisać własnym piórem ;] ktoś się napocił a NIEKTÓRZY z Was wybrzydzają ;]


2018-10-01 17:45:01

Moim zadniem wasza stronka oddaje najważniejsze i najistotniejsze szczegóły danych utworów.Jestem mile zaskoczona!!!!!Powodzenia i dziękuje


2018-09-28 23:21:24

napisze,ze fajna strona, ale pewnie znowu tego nie zamieszcza :(:( ale stronka swietna caly czas tutaj cos czytam :D
Streszczenia książek
Tagi: