Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna) - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami europejskiej literatury i humanistyki.

Po powrocie służył na dworach możnowładców małopolskich. Od około 1563 był dworzaninem i sekretarzem Zygmunta Augusta. Po śmierci króla osiadł na stałe w rodzinnym Czarnolesie, biorąc okazjonalnie udział w życiu publicznym. Spokojne życie ziemianina przerwała śmierć ukochanej córeczki Urszulki, której poświęcił "Treny", a następnie drugiej córki Hanny. Osobiste tragedie przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

W czasie studiów we Włoszech pisał głównie okolicznościowe wiersze łacińskie, które znalazły się w zbiorze Elegiarum libri IV (1584). W okresie dworskim początkowo górowały utwory epickie, jak Zuzanna (ok. 1562), Szachy (ok. 1564-1566), O śmierci Jana Tarnowskiego (1561), Zgoda (1564) i Satyr albo dziki mąż (ok. 1564).

Następnie powstały Pieśni, a także Fraszki (1584), tragedia nawiązująca do antyku – Odprawa posłów greckich (wystawiona 1578 w obecności Stefana Batorego), wierszowana parafraza Psałterza Dawidowego (1579). Ponadto Mistrz z Czarnolasu stworzył manifest poetycki Muza (powstał ok. 1567), Proporzec albo Hołd Pruski (1569) i liczne utwory okolicznościowe.

Dzięki niezwykłemu talentowi Kochanowski zyskał sobie miano twórcy polskiej poezji oraz najwybitniejszego poety Polski Królewskiej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O kaznodziei - analiza i interpretacja
2  Tren IV (Zgwałciłaś, niepobożna Śmierci, oczy moje...) - analiza i interpretacja
3  Do gór i lasów - analiza i interpretacjaKomentarze: Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-13 21:16:16

Agnieszko. Pół strony to dużo? Pół strony formatu A5 zapisane w zeszyciku w linię to dużo? Chyba naprawdę jesteś chodzącym ćwierćinteligentem. Pewnie gdybym był nauczycielem właśnie takich tępaków dręczyłbym tymi "strasznie długimi" notatkami na SZALONE PÓŁ STRONY. I dobrze, że nauczyciele cię "karzą" - ano, powinni karać za taką głupotę. Dobrze, że nie KAŻĄ ci skończyć z twoim marnym życiem. :)


2018-08-28 17:32:41

Biografia bardzo pomocna ;) Dużo się dowiedziałam ;) Tylko według mnie powinno być chociaż kilka ciekawostek ;) A do Agnieszki: Ja na co dzień tylko na języku polskim w zeszycie A4 na jednej godzinie piszę średnio 3 całe strony. Często sama muszę tworzyć notatki! A często mam 2 godziny języka polskiego! A nie chcę wyliczać innych przedmiotów!


2018-08-15 17:44:50

Takie notatki powinny być wszystkie a nie tak jak nauczyćele karzą nam pisać jedną notatkę na pół strony!!! to jest normalnie męczarnia!!! :(( :( :( :( :(:(


2018-08-14 19:39:25

Jeju Agnieszka,a w której ty klasie jesteś bo ja to na języku polskim 4 kartki zapisuje nie wspominając o historji gdzie tępo pisania jest takie szykie że ledwo co nadążamy i normalnie to piszemy po 5 kartek minimum bo bez jakiśn szczegulnych szczegłów przykładów. Ja się zgadzam z dziewczynami trochę przesadzasz bo jak bym ja płó strony miała pisać to bym była całkiem happy ;) Pozdrowionko ;D


2013-09-11 17:50:09

Notatka na 1 stronę nie jest tak dużo ja na polaku siedzę w ostatniej ławce i czasami coś napiszę a tak to sobie rysuje a potem od koleżanki spiszę a baba i tak ci tego nie sprawdzi ja to mam raj :D
Streszczenia książek
Tagi: