Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna)
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami europejskiej literatury i humanistyki.

Po powrocie służył na dworach możnowładców małopolskich. Od około 1563 był dworzaninem i sekretarzem Zygmunta Augusta. Po śmierci króla osiadł na stałe w rodzinnym Czarnolesie, biorąc okazjonalnie udział w życiu publicznym. Spokojne życie ziemianina przerwała śmierć ukochanej córeczki Urszulki, której poświęcił "Treny", a następnie drugiej córki Hanny. Osobiste tragedie przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

W czasie studiów we Włoszech pisał głównie okolicznościowe wiersze łacińskie, które znalazły się w zbiorze Elegiarum libri IV (1584). W okresie dworskim początkowo górowały utwory epickie, jak Zuzanna (ok. 1562), Szachy (ok. 1564-1566), O śmierci Jana Tarnowskiego (1561), Zgoda (1564) i Satyr albo dziki mąż (ok. 1564).

Następnie powstały Pieśni, a także Fraszki (1584), tragedia nawiązująca do antyku – Odprawa posłów greckich (wystawiona 1578 w obecności Stefana Batorego), wierszowana parafraza Psałterza Dawidowego (1579). Ponadto Mistrz z Czarnolasu stworzył manifest poetycki Muza (powstał ok. 1567), Proporzec albo Hołd Pruski (1569) i liczne utwory okolicznościowe.

Dzięki niezwykłemu talentowi Kochanowski zyskał sobie miano twórcy polskiej poezji oraz najwybitniejszego poety Polski Królewskiej.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Wyjątkowość fraszek Kochanowskiego
2  Pieśń o spustoszeniu Podola. - analiza i interpretacja
3  Na lipę - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna)


 • Notatka na 1 stronę nie jest tak dużo ja na polaku siedzę w ostatniej ławce i czasami coś napiszę a tak to sobie rysuje a potem od koleżanki spiszę a baba i tak ci tego nie sprawdzi ja to mam raj :D
  Darunia (Wampirek10060 {at} wp.pl)

 • Jeju Agnieszka,a w której ty klasie jesteś bo ja to na języku polskim 4 kartki zapisuje nie wspominając o historji gdzie tępo pisania jest takie szykie że ledwo co nadążamy i normalnie to piszemy po 5 kartek minimum bo bez jakiśn szczegulnych szczegłów przykładów. Ja się zgadzam z dziewczynami trochę przesadzasz bo jak bym ja płó strony miała pisać to bym była całkiem happy ;) Pozdrowionko ;D
  Magda ()

 • Voytash nie podniecaj się.Bo z tej twojej mądrej mowy bedzie tyle ze za miesiac nie będziesz pamietac nic z kilku kartek a4.wiec nie zgrywaj inteligenta bawiac sie w sprawdzanie poprawnosci w czyims poscie. wiemy ze do tego służy slownik;)
  Pier69 ()

 • Biografia bardzo pomocna ;) Dużo się dowiedziałam ;) Tylko według mnie powinno być chociaż kilka ciekawostek ;) A do Agnieszki: Ja na co dzień tylko na języku polskim w zeszycie A4 na jednej godzinie piszę średnio 3 całe strony. Często sama muszę tworzyć notatki! A często mam 2 godziny języka polskiego! A nie chcę wyliczać innych przedmiotów!
  mala (mala0097 {at} gmail.com)

 • Agnieszko. Pół strony to dużo? Pół strony formatu A5 zapisane w zeszyciku w linię to dużo? Chyba naprawdę jesteś chodzącym ćwierćinteligentem. Pewnie gdybym był nauczycielem właśnie takich tępaków dręczyłbym tymi "strasznie długimi" notatkami na SZALONE PÓŁ STRONY. I dobrze, że nauczyciele cię "karzą" - ano, powinni karać za taką głupotę. Dobrze, że nie KAŻĄ ci skończyć z twoim marnym życiem. :)
  Voytash (voytash89 {at} gmail.com)

 • masz racje to jest masakra mam taką kobitę od polskiego ze fraszki to na 8 stron pisalismy to jest głupie .ale jak są takie wypracowania to się zgodzę można pisać
  euro1237 (hubert.piekarniak {at} wp.pl)

 • Takie notatki powinny być wszystkie a nie tak jak nauczyćele karzą nam pisać jedną notatkę na pół strony!!! to jest normalnie męczarnia!!! :(( :( :( :( :(:(
  agnieszka (siusiu21 {at} op.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: