Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biały dzień a noc ciemna swoje czasy znają”.
Porządek panujący w świecie zawiera jako swoją część zmienność pór roku, cykliczność czasu oraz ciągłe odradzanie się życia na ziemi. W strofie trzeciej poprzez antropomorfizację Boga dochodzi do jego zbliżenia z człowiekiem. Stwórca działa tu bowiem jak człowiek, wykonuje takie zadania jak on, tyle że w sposób idealny:
„Tyś niebo zbudował
i złotymi gwiazdami ślicznieś uhaftował;
Tyś fundament założył nieobeszłej ziemi
I przykryłeś jej nagość zioły rozlicznemi.”
Bóg jawi się jako budowniczy świata, artysta, kreator, architekt, który tworzy swoje dzieło (świat) w sposób idealny. Jego majestatyczność podkreślają anafory: w trzeciej zwrotce powtarzające się "Tyś", w piątej "Tobie k`woli". Warto zwrócić uwagę na to, że powtarzane są zaimki osobowe i dzierżawcze, o których roli była już mowa wcześniej.

Kolejna zwrotka jest wyrazem pochwały Bożej mądrości i doskonałości. Ów zachwyt wyrażony jest poprzez zadziwienie się harmonią, która zdaniem renesansowych humanistów jest jednocześnie wyrazem piękna.

Zwrotka piąta przynosi rozbudowaną metaforę, którą tworzą cztery alegoryczne postacie: Wiosna, Lato, Jesień i Zima („Tobie k’woli rozliczne kwiatki Wiosna rodzi...”). Celem tej metafory jest przedstawieni cykliczności życia przyrody, która, w odróżnieniu od człowieka, wciąż się odradza. Zatem porządek panujący w świecie utożsamiony zostaje z porządkiem panującym w naturze.

Hymn ten cechuje podniosły charakter, który potęguje modlitewna forma (m. in. apostrofy do Boga) oraz rytmiczny układ wiersza (13 – zgłoskowiec, rymy parzyste aabb). Autor zastosował również antropomorfizację w celu zbliżenia Boga z człowiekiem. Utwór ten prezentuje humanistyczną wizję świata, w której to człowiek czuje się dziedzicem Boga na ziemi oraz chwali Jego dzieła.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miło szaleć, kiedy czas po temu... - analiza i interpretacja
2  O żywocie ludzkim ("Wieczna Myśli...") - analiza i interpretacja
3  Chcemy sobie być radzi?... - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja


 • no strzał w dyche, nie wiedziałem jak sie zabrac za wypracowanie a ten artukuł bardzo mi pomogł. jeszcze raz dzieki
  Łukasz ()

 • dzięki przyda się wszystko co tu jest :)
  Karolinka ()

 • a ja się uczę hymnu na pamięć... jestem w I gim.... życzcie mi powodzenia...
  Iza (to_ja {at} op.pl)

 • opracowanie może i dobre ale według mnie brakuje dokładnieszej genezy powstania utworu:) I jak piszecie wypracowanko na temat hymnu musicie zamieścić w nim chociaż krótką notke biograficzną autora:)
  Aga (aga1803 {at} o2.pl)

 • dziekuje tego bylo mie trzeba! wlasnie pisze wypracowanie na temat wartosci moralnych i musze przytoczyc cytaty z dziel jana kochanowskiego. jeszcze raz dziekuje
  patrycja ()

 • Świetna parac, dzieki wielkie
  Piotrek z Zawoi ()


Tagi: