Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biały dzień a noc ciemna swoje czasy znają”.
Porządek panujący w świecie zawiera jako swoją część zmienność pór roku, cykliczność czasu oraz ciągłe odradzanie się życia na ziemi. W strofie trzeciej poprzez antropomorfizację Boga dochodzi do jego zbliżenia z człowiekiem. Stwórca działa tu bowiem jak człowiek, wykonuje takie zadania jak on, tyle że w sposób idealny:
„Tyś niebo zbudował
i złotymi gwiazdami ślicznieś uhaftował;
Tyś fundament założył nieobeszłej ziemi
I przykryłeś jej nagość zioły rozlicznemi.”
Bóg jawi się jako budowniczy świata, artysta, kreator, architekt, który tworzy swoje dzieło (świat) w sposób idealny. Jego majestatyczność podkreślają anafory: w trzeciej zwrotce powtarzające się "Tyś", w piątej "Tobie k`woli". Warto zwrócić uwagę na to, że powtarzane są zaimki osobowe i dzierżawcze, o których roli była już mowa wcześniej.

Kolejna zwrotka jest wyrazem pochwały Bożej mądrości i doskonałości. Ów zachwyt wyrażony jest poprzez zadziwienie się harmonią, która zdaniem renesansowych humanistów jest jednocześnie wyrazem piękna.

Zwrotka piąta przynosi rozbudowaną metaforę, którą tworzą cztery alegoryczne postacie: Wiosna, Lato, Jesień i Zima („Tobie k’woli rozliczne kwiatki Wiosna rodzi...”). Celem tej metafory jest przedstawieni cykliczności życia przyrody, która, w odróżnieniu od człowieka, wciąż się odradza. Zatem porządek panujący w świecie utożsamiony zostaje z porządkiem panującym w naturze.

Hymn ten cechuje podniosły charakter, który potęguje modlitewna forma (m. in. apostrofy do Boga) oraz rytmiczny układ wiersza (13 – zgłoskowiec, rymy parzyste aabb). Autor zastosował również antropomorfizację w celu zbliżenia Boga z człowiekiem. Utwór ten prezentuje humanistyczną wizję świata, w której to człowiek czuje się dziedzicem Boga na ziemi oraz chwali Jego dzieła.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jan Kochanowski - charakterystyka twórczości
2  Jan Kochanowski - życiorys
3  Pieśń świętojańska o Sobótce - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja


 • Myślę, że takie analizy tekstów literackich takich jak ten, są niezwykle użyteczne, ponieważ nie tylko tłumaczą osobom postronnym literaturę i, co najważniejsze, przybliżają dziedzictwo kulturalne Polski zainteresowanym.
  Bobasek ()

 • tacy z was maturzyści ,że spisujecie a potem na maturce lipa.. a my pierwszoklasiści mamy bardzo sprytne grono pedagogiczne i co najwyżej możemy się podeprzeć w 10% tym co tu napisane ;/ niestety aczkolwiek może to się kiedyś nam wynagrodzi;)
  Kama (xoxkamikadzexox {at} wp.pl)

 • niektorzy z Was wymagaja zeby im wypracowanie od razu napisac! opamietajcie sie! to jest interpretacja UTWORU wiec zadnej notki biograficznej tu NIE POWINNO być i NIE MA ani innych nie dotyczacych utworu dodatkow. Jak chcecie napisac dobre wypracowanie to wezcie sie za siebie a nie wymagajcie tego od innych! ogolnie interpretacja ok :)
  kkk... (...)

 • Krótko mówiąc analiza i interpretacja tej pieśni zawiera wystarczającą ilość informacji z której skorzystałam. Chociaż szukam więcej informacji o kreacji Boga to i tak praca się przydała. Dziękuje
  Gabi ()

 • za trzy dni matura ustna:) Wlasne prace pisze... i jak dla mnie to jest zbyt duzo informacji, pozycze sobie kilka zdan................. dzieki wielkie
  grzes ()

 • jest to dobrze omówine wszystko fajnie ale brakuje mi takich podstawowych informaci np.dlaczego ten utwór zaliczamy do liryki nowatorskiej?ale tak na ogólt to spox
  honorka;) ()

 • musze napisac prace na temt:czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem ze hymn do Boga jana kochanowskiego jest pochwala niewidzialnego stworcy poprzez opis widzialnego swiata...bardzo glupi temt....a to opracowanie...tylko troszeczke mi pomoglo bo prawie wszytskie informacje ktore sa tu zawarte mielismy na lekcji:/pozdrawiam :)
  cciiiiiiiiiii ()

 • bardzo dobra praca cytaty pomagaja sie zorientowac w utworze tylko troche malo interpretacji
  anka (narvana50 {at} op.pl)

 • nie no...lubie te opracowania :) ciesze sie, ze ktos sie o nas tak troszczy dziekuje:*:*:* pozdrawiam :):)
  Karolińcia (karolina878_18 {at} o2.pl)


Tagi: