Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja

„Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony...”
Księgi wtóre. Pieśń XXIV.

Utwór ten podejmuje tematykę związaną ze sztuką, różnego rodzaju twórczością artystyczną oraz postacią samego poety. Jego osobę można utożsamić tu z podmiotem lirycznym, który mówi o dwoistości swej natury. Z jednaj strony jest przede wszystkim człowiekiem, z drugiej zaś, jest poetą.

„ (...) poeta, ze dwojej złożony
Natury (...)”


Dwoistość ta może pociągać za sobą szereg konsekwencji, również taką, że człowiekowi łatwiej jest osiągnąć nieśmiertelność poprzez pozostawienie po sobie sławy i dobrego imienia.

„O mnie Moskwa i będą wiedzieć Tatarowie,
I różnego mieszkańcy świata Anglikowie (...)”
Śmierć dla podmiotu lirycznego nie będzie oznaczała końca wszystkiego, będzie jedynie wyzwoleniem jego drugiej natury, która przyjmie postać ptaka i pozwoli poecie, idąc za przykładem Ikara, wznieść się na wysokości i oderwać tym samym od ziemskiej rzeczywistości. Nieśmiertelność, która jest przypisana poecie, wynika z jego misji, jaką ma do spełnienia na ziemi. Otrzymał on wielki dar, jakim jest dar tworzenia. Poprzez swoje dzieła pamięć po nim pozostanie w jemu współczesnych oraz przyszłych pokoleniach.

„nie umrę ani mię czarnymi
Styks niewesoła zamknie odnogami swymi.”


Podmiot liryczny jest przekonany, że dzieła przez niego stworzone będą znane nie tylko jego rodakom, ale także innym narodom, tym dalekim i tym bliskim (piąta zwrotka: „O mnie Moskwa i będą wiedzieć Tatarowie...”). Ostatnia zwrotka przynosi obraz pogrzebu oraz wskazania poety co do jego przebiegu:

„Niech przy próżnym pogrzebie żadne narzekanie,
Żaden lament nie będzie ani uskarżanie:
Świec i dzwonów zaniechaj, i mar drogo słanych,
I głosem żałobliwym żołtarzów śpiewanych!”


Poeta nie chce świec ani dzwonów, gdyż wszystkie te ceremonie dotyczą jedynie ciała a nie duszy poety, która poprzez dzieła artysty stała się nieśmiertelna. Dlatego też nie pragnie on płaczu ani lamentowania po swojej śmierci, gdyż wierzy w nieprzemijalność swej sławy.

Pieśń XXIV ma budowę regularną. Tworzy ją sześć czterowersowych zwrotek. Jest ona napisana trzynastozgłoskowcem. Występują tu rymy o układzie aabb (goleni – mieni, puszczają – wyrastają). Są także środki stylistyczne: wykrzyknienie („I głosem żałobliwym żołtarzów śpiewanych!”), epitet („czarnymi odnogami”, „głęboki strumień”), anafora („Już mi skóra... Już mi w ptaka białego...”), metafora („...ani mię czarnymi Styks niewesoła zamknie odnogami swymi”, „Już mi w ptaka białego wierzch się głowy mieni”).
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - A (limwood {at} jmorita.com)
  Jest to przeróbką "Non usitata" (księga II, pieśń 20 Horacego) 'niezwykłę mając i niekruche skrzydła' ale widać także ślady "Exegi monumentum aere perennius" (księga III, pieśń 30) gdyż są tam słowa 'non omnis moriar' 'nie wszystek umrę'. A tak w ogóle to skromność, cecha godna podziwu.


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Zenon ()
  Mnie się też podoba, i to bardzo: jestem nauczycielem i dzięki tej pracy właśnie wstawiłem kolejnych kilka lasek za bezmyślne zrzynanie z internetu. Gratulacje!


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Asia (joanna.durlik {at} interia.eu)
  Do Ania . . . jak już to , tekst jest parafrazą wiersza Horacego . Parafraza jest to swobodna przeróbka utworu , zachowująca wyraźne podobieństwo umożliwiające rozpoznanie oryginału . A tytaj mamy z tym do czynienia . Pozdrawiam ;] .


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Mir ()
  Aniu, to nie jest parafraza "Exegi monumentum", tylko "Non usitata nec tenui ferar" Horacego. Poza tym mylisz pojęcia: parafraza znaczy zupełnie co innego niż peryfraza.


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Sylv ()
  To nie parafraza "Exegi monumentum" tylko innego wiersza Horacego- Ody XX czyli inaczej "Non usitata nec tenui ferar". Dobrze zinterpretowana treść, pomogła mi znacznie w pracy maturalnej.


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - ania ()
  Interpretacja jest bardzo dobra, tylko nie zostało wspomniane, że jest to peryfraza (omówienie) słynnego utworu Horacego: "Exegi monumentum..' - a to jest bardzo ważne i na pewno wspomnienie o tym na sprawdzianie lub na maturze zwiekszy ilość punktów :) Ale ogólnie super!


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Dominika (tojamika {at} o2.pl)
  Potwierdzam tak liczne opinie, że stronka jest cuuudooownaaa :D naprawdę wielkie szacun dla tych co ją redagują :D Nie wiem co bym bez tego zrobiła :D


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - KM ()
  interpretacja jest na średnim poziomie, dość schematyczna... poezję należy interpretować szerzej, głębiej, odkryć to co zakryte dla oka przeciętnego, by móc ją zrozumieć, a tego właśnie tu trochę brakuje...


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - marta ()
  Dziękuje za rzeczową analizę. Matura już wkrótce, a ja chyba bym zwariowała gdybym miała drugi raz analizować wiersze tego egocentryka Kochanowskiego:)


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - ladne (tez ladny)
  Do Michal... to chyba o to wlasnie chodzi w poezji a ci ktorzy czytaja maja ja zrozumiec. to sie nazywa interpretacja ;/... trzeba sie samemu doszukiwac sensu lub znaczenia utworu...


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - dzoana (mostecek {at} o2.pl)
  "Nieśmiertelność, która jest przypisana poecie, wynika z jego misji, jaką ma do spełnienia na ziemi. Otrzymał on wielki dar, jakim jest dar tworzenia. Poprzez swoje dzieła pamięć po nim pozostanie w jemu współczesnych oraz przyszłych pokoleniach. " :|


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Pawlos ()
  Dzieci powinny mieć choć odrobinę kontaktu z kulturą. Utwór nie jest trudny, ani długi, więc analiza nie powinna sprawiać przeciętnemu człowiekowi trudności, dlatego mój przedmówco SIADAFAKAP.


 • Niezwykłym bełkotem nas "poeta" Nakarmił - Michał (shodan7 {at} wp.pl)
  Podziwiam zatem Tych, którzy nadali sens utworowi pierwotnie go pozbawionemu. Wśród bogactwa Polskiej poezi razi ten wybór w programie dla szkół. Czemu nasze dzieci mają łamać głowę na tak miernych rymowankach.


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - klaudia (dusia_d {at} buziaczek.pl)
  stronka jest switna...znalazlam to czego szukalam....chociaz potrzebne mi bylo tez spolszczenie TEJ piesni,ale tutaj go nie znalazlam...:( ale stronka tak ogolnie jest naprawde super;)


 • Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony... - analiza i interpretacja - Basia (basiulinka {at} op.pl)
  Stronka bardzo fajowa, mam nadzieje że ten tekst mnie nie zawiedzie;) dzięki dla autorów, pomożecie milionowym rzeszom ludzi:)
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Jan Kochanowski - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies