Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pieśń XXV o incipicie Czego chcesz od nas, Panie powstała poza cyklem Pieśni, a po raz pierwszy wydana została w 1562 roku. Prawdopodobnie powstała około roku 1558. Jest zatem jednym z wcześniej wydanych utworów w języku polskim. Stanowi ona manifest religijny, jest też wyrazem filozofii humanistycznej. Ma charakter hymnu – zawiera wątki dziękczynne i błagalne, a także elementy pochwalne.

Cały utwór rozpoczyna apostrofa skierowana do Boga w formie pytania retorycznego:
Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Apostrofa ta ujawnia nadawcę oraz adresata monologu lirycznego. Nadawca ujawnia się nam jako podmiot zbiorowy, o czym świadczy w pierwszym wersie zaimek osobowy "nas", a dalszej części utworu formy czasownikowe w pierwszej osobie liczby mnogiej: "wyznawamy, nie mamy". Ciekawe jednak jest to, że w jednym miejscu mówi o sobie w liczbie pojedynczej:
Złota też, wiem, nie pragniesz (...)
Można więc uznać, że podmiot liryczny jest jednostkowy, ale identyfikuje się z pewną zbiorowością, w imieniu której mówi. Istnieją przesłanki, aby zbiorowość tę określić jako wspólnotę wiernych, modlących się do Boga. Podmiot byłby wtedy reprezentantem tej wspólnoty.

Adresatem utworu jest na pewno Bóg chrześcijański, określany biblijnym rzeczownikiem "Pan". W całym utworze znajdziemy wskazujące na adresata zaimki osobowe "Cię, Ciebie, Tobie" i dzierżawcze "Twoje, Twej". Wszystkie są pisane wielką literą, co potwierdza, że adresatem jest właśnie Bóg. Zaimków dzierżawczych jest w utworze bardzo dużo, co wynika z pragnienia podkreślenia przez podmiot liryczny faktu, że cały świat należy do Boga, jest Jego własnością.

Bóg ukazany jest tu jako hojny dawca wszelkich dóbr, które otrzymuje człowiek, a za które winien jest Bogu hołd i wdzięczność, jako że:
„nad nie przystojniejszej ofiary nie mamy”.
Bóg z hymnu Kochanowskiego jest także przyjazny człowiekowi, stworzył bowiem piękny świat, który jest dla człowieka źródłem radości. Z ziemi stworzonej przez Boga człowiek czerpie dobra, które pozwalają mu żyć. Właśnie przez to, że Stwórca jest dawcą wszelkiego dobra, człowiek może pokładać w Nim swoja nadzieję. Świat stworzony przez Boga jest pełen harmonii i ładu, zaś każdy element go tworzący ma określone zadania:
„Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi, (...)


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Do gór i lasów - analiza i interpretacja
2  Serce roście, patrząc na te czasy... - interpretacja
3  Pieśń świętojańska o Sobótce - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja


 • Myślę, że takie analizy tekstów literackich takich jak ten, są niezwykle użyteczne, ponieważ nie tylko tłumaczą osobom postronnym literaturę i, co najważniejsze, przybliżają dziedzictwo kulturalne Polski zainteresowanym.
  Bobasek ()

 • tacy z was maturzyści ,że spisujecie a potem na maturce lipa.. a my pierwszoklasiści mamy bardzo sprytne grono pedagogiczne i co najwyżej możemy się podeprzeć w 10% tym co tu napisane ;/ niestety aczkolwiek może to się kiedyś nam wynagrodzi;)
  Kama (xoxkamikadzexox {at} wp.pl)

 • niektorzy z Was wymagaja zeby im wypracowanie od razu napisac! opamietajcie sie! to jest interpretacja UTWORU wiec zadnej notki biograficznej tu NIE POWINNO być i NIE MA ani innych nie dotyczacych utworu dodatkow. Jak chcecie napisac dobre wypracowanie to wezcie sie za siebie a nie wymagajcie tego od innych! ogolnie interpretacja ok :)
  kkk... (...)

 • Krótko mówiąc analiza i interpretacja tej pieśni zawiera wystarczającą ilość informacji z której skorzystałam. Chociaż szukam więcej informacji o kreacji Boga to i tak praca się przydała. Dziękuje
  Gabi ()

 • za trzy dni matura ustna:) Wlasne prace pisze... i jak dla mnie to jest zbyt duzo informacji, pozycze sobie kilka zdan................. dzieki wielkie
  grzes ()

 • jest to dobrze omówine wszystko fajnie ale brakuje mi takich podstawowych informaci np.dlaczego ten utwór zaliczamy do liryki nowatorskiej?ale tak na ogólt to spox
  honorka;) ()

 • musze napisac prace na temt:czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem ze hymn do Boga jana kochanowskiego jest pochwala niewidzialnego stworcy poprzez opis widzialnego swiata...bardzo glupi temt....a to opracowanie...tylko troszeczke mi pomoglo bo prawie wszytskie informacje ktore sa tu zawarte mielismy na lekcji:/pozdrawiam :)
  cciiiiiiiiiii ()

 • bardzo dobra praca cytaty pomagaja sie zorientowac w utworze tylko troche malo interpretacji
  anka (narvana50 {at} op.pl)

 • nie no...lubie te opracowania :) ciesze sie, ze ktos sie o nas tak troszczy dziekuje:*:*:* pozdrawiam :):)
  Karolińcia (karolina878_18 {at} o2.pl)


Tagi: