Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja

Pieśń XXV o incipicie Czego chcesz od nas, Panie powstała poza cyklem Pieśni, a po raz pierwszy wydana została w 1562 roku. Prawdopodobnie powstała około roku 1558. Jest zatem jednym z wcześniej wydanych utworów w języku polskim. Stanowi ona manifest religijny, jest też wyrazem filozofii humanistycznej. Ma charakter hymnu – zawiera wątki dziękczynne i błagalne, a także elementy pochwalne.

Cały utwór rozpoczyna apostrofa skierowana do Boga w formie pytania retorycznego:

Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?

Apostrofa ta ujawnia nadawcę oraz adresata monologu lirycznego. Nadawca ujawnia się nam jako podmiot zbiorowy, o czym świadczy w pierwszym wersie zaimek osobowy "nas", a dalszej części utworu formy czasownikowe w pierwszej osobie liczby mnogiej: "wyznawamy, nie mamy". Ciekawe jednak jest to, że w jednym miejscu mówi o sobie w liczbie pojedynczej:

Złota też, wiem, nie pragniesz (...)

Można więc uznać, że podmiot liryczny jest jednostkowy, ale identyfikuje się z pewną zbiorowością, w imieniu której mówi. Istnieją przesłanki, aby zbiorowość tę określić jako wspólnotę wiernych, modlących się do Boga. Podmiot byłby wtedy reprezentantem tej wspólnoty.
Adresatem utworu jest na pewno Bóg chrześcijański, określany biblijnym rzeczownikiem "Pan". W całym utworze znajdziemy wskazujące na adresata zaimki osobowe "Cię, Ciebie, Tobie" i dzierżawcze "Twoje, Twej". Wszystkie są pisane wielką literą, co potwierdza, że adresatem jest właśnie Bóg. Zaimków dzierżawczych jest w utworze bardzo dużo, co wynika z pragnienia podkreślenia przez podmiot liryczny faktu, że cały świat należy do Boga, jest Jego własnością.

Bóg ukazany jest tu jako hojny dawca wszelkich dóbr, które otrzymuje człowiek, a za które winien jest Bogu hołd i wdzięczność, jako że:

„nad nie przystojniejszej ofiary nie mamy”.

Bóg z hymnu Kochanowskiego jest także przyjazny człowiekowi, stworzył bowiem piękny świat, który jest dla człowieka źródłem radości. Z ziemi stworzonej przez Boga człowiek czerpie dobra, które pozwalają mu żyć. Właśnie przez to, że Stwórca jest dawcą wszelkiego dobra, człowiek może pokładać w Nim swoja nadzieję. Świat stworzony przez Boga jest pełen harmonii i ładu, zaś każdy element go tworzący ma określone zadania:

„Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi, (...)strona:   - 1 -  - 2 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - Bobasek ()
  Myślę, że takie analizy tekstów literackich takich jak ten, są niezwykle użyteczne, ponieważ nie tylko tłumaczą osobom postronnym literaturę i, co najważniejsze, przybliżają dziedzictwo kulturalne Polski zainteresowanym.


 • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - Kama (xoxkamikadzexox {at} wp.pl)
  tacy z was maturzyści ,że spisujecie a potem na maturce lipa.. a my pierwszoklasiści mamy bardzo sprytne grono pedagogiczne i co najwyżej możemy się podeprzeć w 10% tym co tu napisane ;/ niestety aczkolwiek może to się kiedyś nam wynagrodzi;)


 • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - kkk... (...)
  niektorzy z Was wymagaja zeby im wypracowanie od razu napisac! opamietajcie sie! to jest interpretacja UTWORU wiec zadnej notki biograficznej tu NIE POWINNO być i NIE MA ani innych nie dotyczacych utworu dodatkow. Jak chcecie napisac dobre wypracowanie to wezcie sie za siebie a nie wymagajcie tego od innych! ogolnie interpretacja ok :)


 • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - Gabi ()
  Krótko mówiąc analiza i interpretacja tej pieśni zawiera wystarczającą ilość informacji z której skorzystałam. Chociaż szukam więcej informacji o kreacji Boga to i tak praca się przydała. Dziękuje


 • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - grzes ()
  za trzy dni matura ustna:) Wlasne prace pisze... i jak dla mnie to jest zbyt duzo informacji, pozycze sobie kilka zdan................. dzieki wielkie


 • Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacja - honorka;) ()
  jest to dobrze omówine wszystko fajnie ale brakuje mi takich podstawowych informaci np.dlaczego ten utwór zaliczamy do liryki nowatorskiej?ale tak na ogólt to spox


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - cciiiiiiiiiii ()
  musze napisac prace na temt:czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem ze hymn do Boga jana kochanowskiego jest pochwala niewidzialnego stworcy poprzez opis widzialnego swiata...bardzo glupi temt....a to opracowanie...tylko troszeczke mi pomoglo bo prawie wszytskie informacje ktore sa tu zawarte mielismy na lekcji:/pozdrawiam :)


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - anka (narvana50 {at} op.pl)
  bardzo dobra praca cytaty pomagaja sie zorientowac w utworze tylko troche malo interpretacji


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Karolińcia (karolina878_18 {at} o2.pl)
  nie no...lubie te opracowania :) ciesze sie, ze ktos sie o nas tak troszczy dziekuje:*:*:* pozdrawiam :):)


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Maxine (maxx5_542 {at} interia.pl)
  Dzięki za wszystko, jest tu wszystko czego mi było trzeba. Jak czegoś nie wiecie to tutaj to znajdziecie:)


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Łukasz ()
  no strzał w dyche, nie wiedziałem jak sie zabrac za wypracowanie a ten artukuł bardzo mi pomogł. jeszcze raz dzieki


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Karolinka ()
  dzięki przyda się wszystko co tu jest :)


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Iza (to_ja {at} op.pl)
  a ja się uczę hymnu na pamięć... jestem w I gim.... życzcie mi powodzenia...


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - Aga (aga1803 {at} o2.pl)
  opracowanie może i dobre ale według mnie brakuje dokładnieszej genezy powstania utworu:) I jak piszecie wypracowanko na temat hymnu musicie zamieścić w nim chociaż krótką notke biograficzną autora:)


 • Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary? - omówienie - patrycja ()
  dziekuje tego bylo mie trzeba! wlasnie pisze wypracowanie na temat wartosci moralnych i musze przytoczyc cytaty z dziel jana kochanowskiego. jeszcze raz dziekuje
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Jan Kochanowski - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies